Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
No kreisās: Iepriekšējās izspēles uzvarētāja Aija Freiberga, Jānis Maulis, Rihards Plotka, Studentu pašpārvaldes priekšsēdētājs Juris Janums, Latvijas Krimināllietu advokātu biedrības pārstāvis Jānis Rozenbergs
No kreisās: Iepriekšējās izspēles uzvarētāja Aija Freiberga, Jānis Maulis, Rihards Plotka, Studentu pašpārvaldes priekšsēdētājs Juris Janums, Latvijas Krimināllietu advokātu biedrības pārstāvis Jānis Rozenbergs

"Ad iudicium" uzvar profesora Minca otrajā krimināltiesību tiesas procesa izspēlē
Juris Janums, Juridiskās fakultātes Studentu pašpārvaldes priekšsēdētājs
18.04.2012

Sestdien, 14.aprīlī, LR Augstākajā tiesā ar „Ad iudicium” uzvaru noslēdzās Prof. P.Minca otrā krimināltiesību tiesas procesa izspēle. Otro vietu ieguva fināla aizstāvības puse „Tiksimies tiesā!”, kuras pārstāvi Elīnu Ingelandi tiesa pasludināja par labāko oratoru.

Labākais rakstiskais darbs – pusfinālistiem „Initium finis”. Par labāko tiesnesi izspēļu dalībnieki atzina LR Satversmes tiesas priekšsēdētāju un Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes (JF) lektoru Gunāru Kūtri. Izspēlēs kopā piedalījās 10 komandas no 4 Latvijas augstskolām un izspēļu tiesnešu lomās iejutās 27 Latvijā atzīti juristi, kas ikdienā praktizē krimināltiesību jomā.

Pirmo reizi Latvijas nacionāla mēroga tiesas procesa izspēlē kāzuss bija vesels 134 lapu garš krimināllietas sējums, ko izspēlei ar lietas dalībnieku piekrišanu un datu aizsegšanu sarūpēja Latvijas krimināllietu advokātu biedrības zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs. Turklāt šoreiz organizētāji – LU JF Studentu pašpārvalde – vadoties no pirmās izspēles pieredzes, noteica, ka pierādījumu pārbaude lietā ir pabeigta un komandām mutiskajā daļā jāsacenšas debatēs. Izspēles kāzuss bija saistīts ar prettiesisku svešas mantas ieguvi lielā apmērā, kas lietā sākotnēji vērtēta kā krāpšana, bet vēlāk pārkvalificēta kā piesavināšanās. Turklāt ne tikai kvalifikācija, bet arī neviennozīmīgās un pretrunīgās liecības krimināllietā bija īsts izaicinājums izspēles dalībniekiem, izvēloties uzstāšanās taktiku un savu pierādījumu vērtējumu. 

Izspēļu tiesnešu lomās piedalījās kriminālprocesa un krimināltiesību eksperti no LU mācībspēku un doktorantu, LR Ģenerālprokuratūras prokuroru, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesas, Rīgas apgabaltiesas un LR Satversmes tiesas tiesnešu, LR Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta Senatoru, kā arī Latvijas Krimināllietu advokātu biedrības vidus.

Pusfināla tiesnešu lomās iejutās LR Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta Senatores Inguna Radzēviča un Anita Nusberga, zvērināti advokāti Normunds Liepiņš, Oskars Rode, Rinalds Bušs, Jānis Rozenbergs un Artis Mežgailis, LU mācībspēki – docente Elita Nīmande, docente Diāna Hamkova un lektors Jānis Maizītis.

Fināla tiesas sastāvu ar savu klātbūtni pagodināja arī LR Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, LR Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne, profesore Kristīne Strada-Rozenberga un profesors Uldis Krastiņš.

Pateicoties LR Augstākās tiesas atbalstam, arī šogad krimināltiesību izspēļu fināls noritēja LR AT Senāta zālē, kuras apspriežu istabā tiesa pieņēma galīgos izspēļu lēmumus.

Izspēles finālā aizstāvības lomu izlozēja Elīnas Ingelandes un Klintas Kaļķes komanda „Tiksimies tiesā!”, savukārt apsūdzības nasta krita Rihardam Plotkam un Jānim Maulim no „Ad iudicium”.

Izspēles fināls izvērtās ļoti interesents un bagātīgi motivēts. „Tiksimies tiesā!”spēcīgi turējās pretim „Ad iudicium” pat liekot lietā Latvijas Kriminālkodeksa normas. Tāpat spraiga izvērtās arī savstarpēju jautājumu daļa, kam sekoja tiesas jautājumi. ar pēdējiem tiesnešu jautājumiem abām pusēm noslēdzās otrās LU JF Studentu pašpārvaldes rīkotā Prof. P.Minca otrā tiesas procesa izspēle krimināltiesībās.

Svinīgajā apbalvošanas daļā, pateicoties dāsnajam VSIA „Latvijas Vēstnesis”, žurnāla „Jurista Vārds”, VAS „Tiesu namu aģentūra”, AS „Tallink Latvija”, Latvijas Krimināllietu advokātu biedrības un Dailes teātra atbalstam, izspēļu dalībnieki un tiesneši saņēma vērtīgas balvas. Izspēļu noslēgumā uzvarētāju komanda no iepriekšējā gada uzvarētāju komandas „Idem per idem” pārstāves Aijas Freibergas rokām saņēma arī ceļojošo Temīdas balvu. Šī balva pērn ar LU Juridiskās fakultātes Studentu pašpārvaldes gādību atceļoja no Polijas, lai ik gadu turpinātu ceļot pie nākamajiem izspēļu uzvarētājiem.

Kopvērtējumā pēc rezultātiem komandas izvietojās šādi – pirmo vietu pēc balsojuma finālā ieguva komanda „Ad Iudicium” (Rihards Plotka un Jānis Maulis), otro – „Tiksimies tiesā!” (Elīna Ingelande (arī labākā oratore) un Klinta Kaļķe), savukārt, trešo vietu un labāko rezultātu rakstiskajā daļā – „Initium finis” (Edgars Strauts un Ivars Livdāns).

Ceturto vietu ieguva – „Riešana-arī darbs” (Jana Šķirpa un Linda Reneslāce), piekto – „(Ne)vainīgs” (Mārtiņš Egle un Rihards Freidenfelds), sesto – „Law and Order” (Māris Aleksandroae un Aleksejs Status), septīto – „Non est super legem” (Renārs Upenieks un Jānis Ozoliņš) un astoto – „Nemo omnia poteut scire” (Vladislavs Moisejenko un Elīna Maculeviča).

Izspēles mutiskajai kārtai nekvalificējās un palika devītajā vietā – „Mens agitat molem” (Tamāra Šarapova un Elīna Bērziņa), savukārt desmitajā vietā – „I.A.K.” (Aivis Vincevs un Kristīne Brokāne).

Prof. P.Minca otrās krimināltiesību tiesas procesa izspēles fotogalerija

Komentāri (0)
Pievienot komentāru: